Ako iste viete, drahé kamene sa veľmi často užívajú v kombinácii s kovom či už zlatom, platinou, striebrom alebo bižutérnym kovom. Pri tomto spojení môžeme hovoriť o tzv. šperku s drahým kameňom. Veľmi obľúbené sú facetované alebo brúsené drahé kamene či už do tvaru muglí, rôznych okrúhlych, kvapkovitých, oválnych, hranatých či iných výbrusov. Napríklad veľmi krásnym českým kameňom v šperku je vltavín. Vltavín je rýdzo český kameň zelenej farby tektonického pôvodu. Obľúbené sú ale aj ostatné drahé kamene v šperkárstve, či už sú to slniečkovo žlté citríny , fialové prekrásne ametysty, priezračné krištále , ktoré môžu mať rôzne inklúzie atď. Je na každej žene, ktorý kameň si pre svoju okrasu zvolí.
Aké sú druhy drahých kameňov?
Akvamarín je šesťročný minerál, hlinitokremičitan berylnatý. Názov minerálu je odvodený z latinského aqua marina (morská voda) Chemicky sa jedná o odrodu berylu. Farba je modrá, modrozelená, vzácne žltá.
Amazonit je známy ako kameň pravdy. Prináša úprimnosť, pomáha sústrediť sa na pravdu. Či už ju potrebujete vedieť, alebo ju sami hovoriť, prinesie úľavu z vyjadrenia nevypovedaného, z prekonania strachu povedať svoje názory a pocity nahlas.
Ametyst je minerál, odroda kremeňa rôznych odtieňov fialovej farby. Nachádza sa predovšetkým v dutinách zásaditých hornín (geódach). Ametyst má farbu od jemne fialovej po purpurovú. Kvôli svojmu sfarbeniu sú veľmi obľúbené.
Citrín je žltý, zlatožltý až žltozelený variant kremeňa. Sfarbenie tiež zodpovedá názov, ktorý je odvodený od slova „citrón“. Pôvod zafarbenia stále nebol uspokojivo vyriešený. U časti citrínov je farba spôsobená malým množstvom hlinitých iónov v štruktúre
Český granát je ojedinelý drahokam, ktorý sa vyskytuje iba u nás . Názov tento krásny kameň získal podľa červených zrniečok granátového jablka. Je to priehľadný až priesvitný minerál, ohnivé alebo krvavo červené farby, je farebne stály a odolný voči teplu a kyselinám.
Jadeit je monoklinický minerál – silikát zo skupiny pyroxénov. Názov minerálu pochádza zo španielskych slov piedra de ijada , ktorý znamenal obličkový kameň či bedrový kameň pre svoje údajné liečivé schopnosti. . Neskôr bol názov skrátený na jade , z ktorého vznikol jadeit. Názov je používaný od roku 1863.
Jantár je ľahká a krehká látka, zvláštna forma uhlíkatej nerastnej látky, niekedy zaradená medzi minerály. Inokedy je radená medzi organogénne sedimentárne horniny (viac či menej spevnené usadeniny vytvorené z odumretých častí rastlín, prvokov a minerálnych zvyškov živočíšnych kostier) pretože ide o fosilizovanú živicu niektorých stromov.
Karneol je polodrahokam, a farebná odroda chalcedónu (mikrokryštalická varieta kremeňa). Oranžovočervené zafarbenie karneolu spôsobuje obsiahnutý krevel (Fe 2 O 3 /hematit), a podľa tejto farby dostal aj meno: carneus je latinsky masový (niekedy lokálne nazývaný „masák“).
Larimar patrí medzi najvzácnejšie a najkrajšie polodrahokamy na celom svete. Pre svoju nádhernú farbu i kresbu, pripomínajúce more a nebo, je tiež nazývaný " kameňom delfínov ". Objavený bol len nedávno a jeho nálezisko je na jedinom mieste na svete. .
Malachit je vzácny kameň získal názov pochádzajúci zo slova Malache, ktorý v preklade z gréčtiny znamená zeleň či zo slova Malachos, teda mäkký. Malachit je uhličitan medi s OH skupinou. Malachit má spravidla zelenú farbu .
Mesačné kamene, ktoré sa používajú v špekárstve ako "mesačný kameň" (nejde samozrejme o horninu z Mesiaca) sú Aduláry , lesklý minerál zo skupiny živcov - ortoklasov - s prímesou Albitu. Kryštály sú belavé až priehľadné.
Olivín (peridot ) je krásne olivovo zelený minerál, ktorý kryštaluje v kosoštvorcovej sústave. Chemicky sa jedná o kremičitan horečnatoželeznatý, minerál s premenlivým podielom horčíka a železa v závislosti od podmienok pri jeho vzniku.
Perly sú jediným drahokamom, ktorý vzniká vo vnútri živého organizmu – v perlorodcov, perlotvorcov alebo v morskej ustrici. Nespájajú sa preto s ťažbou, ale skôr s pestovaním a zbieraním. Z 10 000 ustríc približne jedna až dve obsahujú prírodnú perlu.
Ruženín vďaka jemnej ružovej farbe tohto drahého kameňa vynikne viac na väčších rezbách sŕdc a podobných tvaroch ako na drobných brúsených kamienkoch. Ruženín je kameňom lásky, priateľstva, krásy a vitality.
Tanzanit bol od okamihu svojho objavenia v roku 1967 nadšene oslavovaný ako „drahokam 20. storočia”. Drahokam preslávila po celom svete spoločnosť Tiffany & Co, ktorá taktiež vybrala jeho názov, a to podľa miesta jeho jediného náleziska – východoafrickej Tanzánie.
Topaz vyniká výnimočne širokou farebnou škálou, ktorá popri klasickej hnedej zahŕňa rôzne sýte odtiene modrej, zelenej, žltej, oranžovej, červenej, ružovej a purpurovej. Často ťažený bezfarebný topaz sa pomocou úprav mení na modrý. Objavujú sa aj pleochroické topazy, ktoré pod rôznymi uhlami odrážajú rôzne farby.
Tyrkys bol jedným z prvých ťažených drahokamov. Jeho intenzívna farba sa mení od nebesky modrú po zelenú v závislosti od množstva prítomnej medi a železa. Vďaka tejto špecifickej farbe sa tyrkys stal jedným z najobľúbenejších farebných trendov v histórii šperkov. Cenil sa už od počiatkov egyptskej civilizácie a bol známy tým, že prinášal šťastie.
Vltavín alebo moldavit (nemecky „Moldau“) je drahý kameň, prírodné zelené zafarbené sklo s charakteristickou štruktúru povrchu zvanú skulptácia. Najbohatšie náleziská sa nachádzajú v južných Čechách v oblastiach okolo rieky Vltavy , a to najmä pás lokalít medzi Prachaticami a Trhovými Sviny