Ako každá novopečená mamička si určite aj vy želáte ozdobiť uši svojho dievčatka krásnymi náušnicami. Možno aj vy sama túžite po novej ušnej dierke. V tom prípade odporúčame najprv si o prepichovaní uší zistiť čo najviac informácií. Tak sa zbavíte zbytočných obáv z prepichnutia uší a budete vedieť, čo môžete očakávať. Prečítajte si trochu histórie o náušniciach a užitočné rady o prepichnutí ucha, vrátane toho, ako dlho ucho po prepichnutí bolí.
Náušnice v dávnych dobách
Ľudia sa šperkami na rôznych častiach tela zdobia prakticky od počiatku civilizácie. Archeologické nálezy z celého sveta ukazujú, že jedným z najčastejších skrášľovacích postupov je zdobenie uší.
Napríklad námorníci vraj nosili zlaté náušnice pre prípad nečakanej smrti. Z predaja týchto šperkov sa zaplatil ich pohreb. V minulosti sa prepichovanie uší robilo aj z náboženských dôvodov, pričom primitívne kmene verili, že cez ucho sa do tela dostávajú démoni a kov ich odpudzuje. V mnohých spoločenstvách bolo prepichovanie uší súčasťou rituálu dospievania.
Tisíce rokov s náušnicami
Dôkazom toho, že náušnice sa nosia už tisícky rokov, je najznámejšia európska ľadová múmia muža Ötziho, stará viac ako 5 000 rokov, ktorý mal už v tom čase prepichnuté ušné dierky. Aj samotný kráľ Tutanchamón nosil ozdoby uší.
Prvé náušnice
Sú súčasťou každej ženy a nielen ženy. Každý deň dolaďujú náš celkový vzhľad, robia s nami prvé kroky a potom nás sprevádzajú po celý život. Práve také sú náušnice.
Chceli by ste si nasadiť krásne náušnice, ale vo vašej šperkovnici sa jednoducho nenachádzajú? A prečo je to tak? Nemáte v ušiach dierky, pretože sa bojíte prepichnutia uší? Nuž, to treba rýchlo napraviť!
Akú metódu prepichnutia uší zvoliť?
Možno ste niekedy uvažovali o tom, že si necháte prepichnúť ucho doma. Ak chcete mať pekne urobený vpich bez infekcie, radšej to nerobte.
Kde si teda necháte prepichnúť ucho? Navštívte profesionála - lekára (ORL, pediatra), dôveryhodného piercera alebo zájdite do vybraného zlatníctva.
Prepichnutie uší a nasadenie náušnice
Pri klasickom použití ihly sa lepšie kontroluje vpich, nepoškodzuje sa okolité tkanivo a rana sa lepšie hojí. Lekári a pierceri používajú sterilnú, veľmi ostrú ihlu so skoseným tvarom a miesto vpichu možno vopred lokálne znecitliviť anestetickým krémom.
Ako to prebieha:
1.Sterilizácia ucha a nástrojov.
2. Označenie miesta vpichu.
3. Prepichnutie ucha.
4. Zavedenie náušnice.
Vyberajte si náušnice z ľahkého a hypoalergénneho materiálu. Najčastejšie sú vyrobené z chirurgickej ocele alebo zlata. Po zahojení ucha si môžete vybrať aj strieborné náušnice s rhodiovanou povrchovou úpravou.
Nastrelenie náušnice
Nastreľovanie je modernejšia metóda vpichu za použitia pištole, do ktorej sa vložia špeciálne náušnice. Ranka nekrváca, úkon je s minimálnou bolesťou, ale menej šetrný, pretože náušnicou sa preráža tkanivo lalôčika. Tiež je väčšie riziko následného zarastania dierky.
Ako to prebieha:
1. Dezinfekcia ucha.
2. Označenie miesta vpichu.
3. Nastrelenie náušnice.
4. Kontrola priebehu vpichu a uzáveru náušnice.
Nastreľovacie náušnice sú nepatrne hrubšie oproti bežným náušniciam, čo umožňuje bezproblémové nasadenie konečnej náušnice.
Nastrelenie náušnice sa vykonáva kdekoľvek na ušnom lalôčiku a tiež do hornej aj vnútornej časti chrupavky. Nechajte si prepichnúť náušnice v týchto špecifických častiach ucha skutočným odborníkom!
Krása na druhú aj na tretiu
Má vaša priateľka na uchu viacero náušníc a vám sa to páči? Potom neváhajte a pridajte jednu aj vy. Aj keď ide o malý detail, je veľmi efektný a krásne oživí váš vzhľad.
Nechajte si do ucha vyraziť druhú dierku a môžete si začať vyberať z nepreberného množstva nádherných náušníc. V e-shope SILVEGO ich je na výber veľa. Všetky sú originály a majú jedinečný dizajn. Sú nadčasové a elegantné.
Čo ešte vedieť?
Ako dlho bolí ucho po prepichnutí?
Bolesť je individuálna a často úplne minimálna. Mnohí ľudia si vpich ani nevšimnú. Najmä ak ide o lalôčik. Prepichnutie chrupavky je len o niečo bolestivejšie.
Ako dlho trvá, kým sa prepichnuté ucho zahojí?
Priemerný čas hojenia závisí od toho, ktorá časť ucha bola prepichnutá. V prípade ušného lalôčika počítajte s dobou hojenia približne 5 až 10 týždňov, zatiaľ čo pri chrupavke to niekedy trvá mnohonásobne dlhšie.
Čo robiť po prepichnutí ucha?
Po prepichnutí ucha je veľmi dôležitá starostlivosť a dôsledná hygiena. Pokyny by vám však mal poskytnúť odborník priamo na mieste.
Toto dodržujte:
- Prepichnutých miest sa dotýkajte len s čistými rukami.
- Náušnice nevyťahujte ani s nimi nemanipulujte.
- Ranku môžete čistiť antibakteriálnym mydlom alebo soľným roztokom.
- Vyhýbajte sa návšteve bazéna či sauny.
- Dávajte si pozor pri aplikácii krémov, lakov na vlasy či parfumov.
- Pri podráždení pokožky v mieste novej náušnice vyhľadajte pomoc odborníka.
Po prepichnutí a zahojení uší na vás čaká svet plný úžasných náušníc, ktoré môžete doplniť napríklad retiazkou alebo náramkom.
Tak s chuťou do toho, nech sa máte čím pýšiť!