Popis produktu
Prsteň Claddagh
Materiál: chirurgická oceľ.
Tradičný írsky prsteň je vyjadrením priateľstva a lásky a nosí sa aj ako snubný alebo zásnubný prsteň (nosí sa na ľavej ruke). Je pomenovaný podľa rybárskej dediny Claddagh neďaleko Galway a zobrazuje dve ruky nesúce srdce s korunou:
Srdce symbolizuje lásku.
Ruky symbolizujú priateľstvo a vernosť, ale aj manželstvo, čo je zvyk z rímskych čias, keď si budúci manželia podávali pravé ruky (dextrarum iunctio) na znak manželstva.
Preto sa dnes pod pojmom "dextrarum iunctio" všeobecne rozumie právny úkon - manželský sľub.
Keď teda muž ide "požiadať ženu o ruku", je to vlastne starodávny spôsob potvrdenia manželského sľubu - podanie rúk novomanželov.
Na začiatku bolo zvykom, že hostia a najbližší rodinní príslušníci si v deň svadby odtlačili svoje pečatné prstene.
Neskôr bolo zvykom, že ženích dal neveste prsteň s pečaťou ako dôkaz manželskej zmluvy. Neskôr sa zmenil na zásnubný a snubný prsteň.
Zvyk podávania rúk pochádza ešte z čias starovekého židovského národa:
Zásnuby medzi Židmi sa dohadovali pred svedkami, vždy sa však vyžadoval súhlas ženícha a nevesty. Kňaz alebo otec vložil pravú ruku nevesty do pravej ruky ženícha a povedal: Boh Abrahámov, Boh Izákov a Boh Jakobov nech je s vami, nech vás spojí a nech naplní svoje požehnanie.
Korunka na prsteni symbolizuje vernosť alebo oddanosť.
Dôležitou informáciou je spôsob nosenia darčekového prsteňa:
Pravá ruka - korunka von znamená, že nositeľ je slobodný a slobodná.
Pravá ruka - koruna dovnútra naznačuje, že nositeľ je zamilovaný alebo má vzťah.
Ľavá ruka - korunka von znamená, že je zasnúbená.
Ľavá ruka - koruna dovnútra znamená, že je vydatá.
Claddagh je cenný a keďže Íri boli chudobní, svadobné prstene sa dedili z generácie na generáciu... z otca na syna a z matky na dcéru.
Spomedzi mnohých legiend o vzniku prsteňa je najdojemnejšia legenda o Richardovi z klanu Joyceovcov, ktorý sa plavil do Indie za prácou. Po návrate sa chcel oženiť so svojou dávnou láskou, ale loď prepadli piráti a on sa stal otrokom maurského zlatníka. Vyučil sa u neho, a keď na zásah kráľa Viliama III. získal slobodu, maurský zlatník mu ponúkol polovicu svojho majetku a svoju dcéru za manželku. Odmietol však túto lákavú ponuku a ponáhľal sa do Írska za svojou verne čakajúcou milenkou, ktorej dal ako snubný prsteň Claddagh, ktorý pre ňu vyrobil v zajatí.
Prsteň sa nazýva aj Richardov prsteň.