V Česku sa prvý máj a celý mesiac máj tradične považuje za sviatok a mesiac lásky. Toto poňatie sa tradične spája s nocou pred prvým májom, ktorá zahŕňa stavanie a stráženie májov, vylievanie cestičiek z haseného vápna zmiešaného s vodou medzi domy zaľúbencov a maľovanie sŕdc a nápisov na ich brány vápnom. Na prvého mája sa zamilované páry bozkávajú aj pod rozkvitnutým stromom. Najčastejšími stromami sú čerešňa, jabloň alebo breza.
1. máj vo svete
Prvý máj tiež úzko súvisí so slávnosťami konanými v jeho predvečer v nemecky hovoriacich krajinách Valpuržina noc a Škandinávii a gaelský Beltaine a stavanie májok. V rímskokatolíckom prostredí sa celý máj konajú májové pobožnosti k pocte Panny Márie.
1. Máj lásky čas je v západnej kultúre jarný sviatok zamilovaných oslavovaný 1. mája. Z anglosaských krajín prišiel sv. Valentín, ktorý sa oslavuje 14. februára, avšak májový dátum je určite príjemnejší nielen kvôli teplotám. Príroda jednoducho láske praje.
V Spojenom kráľovstve sa prvý máj tradične oslavoval tancom mladých mužov a žien okolo májky a v niektorých vidieckych oblastiach sa oslavuje dodnes. K oslavám patril aj sprievod, ktorý viedlo dievča zvolené za májovú kráľovnú alebo dokonca chlapec zvolený za májového kráľa, oblečený v zelenom, čo symbolizovalo plodnosť a jar.