Vznik diamantu
Diamanty vznikli v hĺbke 150 až 200 kilometrov pod zemským povrchom. Svetlo sveta uzreli vďaka vulkanickým erupciám pred 300 až 400 miliónmi rokov - dávno predtým, ako sa po našej Zemi preháňali dinosaury. Okrem toho, že diamanty patria k najstarším exemplárom, ktoré môžete vlastniť, majú mnoho zaujímavých vlastností.
Vlastnosti diamantu
Tvrdosť
Jednou z jedinečných vlastností diamantov je ich tvrdosť - na Mohsovej stupnici dosahuje diamant najvyšší stupeň tvrdosti 10, čo v praxi znamená, že ho možno poškriabať len iným diamantom. To však neznamená, že je nezničiteľný, ako si mnohí ľudia myslia. Dobre umiestnený úder nemôže vydržať ani takto tvrdý drahokam.
Svetlo
Ďalšou veľmi cennou vlastnosťou diamantov je, že svetlo odrážajú spektrálne vo farebných odrazoch. Túto vlastnosť možno dosiahnuť, ak je kameň vybrúsený jedným z presne vypočítaných diamantových výbrusov. Najznámejší a najobľúbenejší je tzv. briliantový brus, ktorý odráža svetlo prechádzajúce diamantom s maximálnou intenzitou v celom farebnom spektre.
Briliantový výbrus má svoj názov z francúzštiny, v ktorej sa prekladá ako "jasný" alebo tiež "žiarivý". Za jeho vznik vďačíme Marcelovi Tolkowskému, pretože práve on dokázal vypočítať ideálny sklon uhlov faziet (brúsených častí). Práve vďaka tomuto brusu sa svetlo, ktoré prechádza diamantom, odráža najlepším možným spôsobom s maximálnou intenzitou. To je tiež dôvod, prečo sa tak nádherne trblieta.
Ale nezastavíme sa pri dvoch vlastnostiach. Diamant patrí medzi priehľadné minerály a v porovnaní s ostatnými minerálmi je najlesklejší. Je známy aj svojou tepelnou vodivosťou, ktorá je mnohonásobne vyššia ako u všetkých známych látok.
Hmotnosť diamantu
Diamanty sa medzinárodne vážia v karátoch (ct = karát), rovnako ako ostatné drahé kamene. Jeden karát predstavuje jednu pätinu gramu - 1 ct = 0,2 g. Cena diamantu však nerastie podľa jeho hmotnosti - jeho cenu určuje mnoho ďalších faktorov.
Farba diamantu
Diamant sa najčastejšie vyskytuje v bezfarebnom variante. Okrem tradičného vzhľadu môžeme nájsť širokú škálu ďalších farieb. Diamanty sa delia do dvoch kategórií: číre a tzv.fancy. Číre sa delia na stupnici od D po Z, pričom D je najčistejší a Z je veľmi žltkastý (pozri stupnicu nižšie), a farebné sa rozlišujú podľa jednotlivých farieb.
Cena farebných diamantov závisí od vzácnosti odtieňa - môžeme sa stretnúť s ružovým, modrým, hnedým a medzi najvzácnejšie patrí červený diamant.
Diamant alebo briliant?
Mnohí zákazníci, ktorí hľadajú na internete diamantové šperky, narazia na mätúce slovo briliant a diamant. Vysvetlíme si tento pojem.
Slovo diamant označuje surový, neopracovaný nerast. Je to kryštalická forma uhlíka, ktorá vznikla pred niekoľkými miliónmi rokov pri vysokých teplotách v hornom plášti Zeme a tlakoch v ultrabázických vyvretých horninách. Dnes ho možno nájsť vyťažený na viacerých miestach sveta, najmä v Rusku alebo Kanade. Diamanty však môžeme nájsť aj vo vesmíre.