Ako odstraniť prstienok pohodlne každý deň
O prstienok sa odporúča starať - dávať dole na spanie, šport či prácu na záhrade. V týchto prípadoch totiž prsty najčastejšie opúchajú a taktiež hrozí, že by ste si prsteň mohli poškodiť.
Ako pohodlne odstraniť prstienok pred každou takouto činnosťou bez toho, aby ste k tomu niečo potrebovali?
Krútenie
Držte prsteň medzi palcom a ukazovákom. Pri otáčaní zo strany na stranu mierne potiahnite,aby ste prsteň stiahli z prsta.
Sliny
Ak nemôžete prsteň vytiahnuť nasucho, skúste prsteň a prst okolo neho sliniť. Potom postupujte rovnakým spôsobom ako v prípade krútenia.
Ruka nad hlavou
Zvyčajne tiež pomôže prst trošku „odkrviť“. Zdvihnite ruku nad ramená (alebo nad hlavu) aspoň na 5 minút, celkovo sa snažte upokojiť a chvíľku relaxovať. Prst obvykle o niečo zmenší svoj objem a prstienok pôjde ľahšie ostraniť.
Tip : Je úplne prirodzené, že sa telesné proporcie s vekom menia. Aj keď teda prstienok (najmä snubný prsteň ) bežne nedávate dole, raz za čas si ho skúste preventívne stiahnuť z prsta. Možno totiž zistíte, že by bolo vhodné prsteň o niečo zväčšiť a nebudete sa musieť zaoberať tým, ako odstrániť prsteň z opuchnutého prsta.
Ako odstrániť prsteň z opuchnutého prsta
Dostali ste sa do situácie, keď už na odstránenie prsteňa nepomáhajú sliny ani ruka nad hlavou? Opuchli vám kĺby alebo ste neskoro zistili, že je vám prstienok príliš malý? Zvyčajne ide prstienok lepšie nasadiť ako odstrániť
S odstránením prsteňa v takom prípade príliš neotáľajte , aby ste neobmedzili prietok krvi v prste (čím viac potáčate krvný obeh, tým viac sa zväčší opuch prsta) alebo aby nedošlo k strate hmatu či iným zdravotným komplikáciám.
Ako odstrániť prstienok z opuchnutého prsta doma ?
Chladenie
Opuch môže ustúpiť aj len ponorením prsta do studenej vody (tečúca je zvačajne účinnejšia) alebo nanesením ľadu, mrazenej zeleniny alebo fľaše s vodou. Vďaka tomu zmenší prst svoj objem a prstienok pôjde ľahšie odstrániť.
Mazanie
Studená voda sa môže použiť s mydlom alebo na mazanie prsta sa môže použiť mastný krém (krém na ruky funguje najlepšie). Vytvorí sa klzká vrstva, ktorá umožní rýchlejšie a bezbolestne odstrániť prsteň krúživými pohybmi.
Veľkým pomocníkom pri odstraňovaní krúžku je tiež olej na varenie, vazelína, maslo, detský olej, kondicionér na vlasy alebo masť. A ak je to možné, pokúste sa dostať mazadlo aj pod prsteň. Vďaka tomu vám doslova skĺzne z prsta.
Zubná niť
Zubnú niť dlhú najmenej 70 cm (možno použiť aj niť na šitie, ale tá má tendencia sa trhať) prevlečte zo spodnej strany pod prstienkom (môžete si pomôcť napríklad špáradlom) a nechajte pár centimetrov (cca 5) trčať do dlane.
Dlhšou časťou nite špirálovito omotajte prst cez kĺb až k nechtu a stiahnite kožu pevne, ale aby vás to nebolelo.
Na konci niť zauzľujte alebo podvlečte, aby nedošlo k rozmotaniu, a potom chytnite druhý koniec nite, ktorý ste mali v dlani, a začnite ju odmotávať smerom od koreňa prsta. Spolu s niťou sa začne posúvať aj zaseknutý prsteň.
Video postup od OČMU (Ochrana človeka za mimoriadnych udalostí)
Tip: Pokiaľ vám prst opúcha po bodnutí hmyzom, zložte si čo najskôr všetky prstienky. V tehotenstve priebežne sledujte, či vám idú prstienky stále zložiť, pretože je úplne bežné, že v tomto období opúchajú prsty. Prípadne prstienky na čas radšej odložte. To isté platí aj pre letné mesiace, kedy prsty vplyvom tepla pravidelne zväčšujú svoj objem.
Stále vám prstienok nejde odstrániť z prsta?
Ak je zaseknutý prstienok zo zlata alebo striebra, pomôžu vám ho odstrániť na chirurgii. Prsteň z chirurgickej ocele je o niečo pevnejší av takom prípade sa nehanbite zavolať hasičov, s takouto situáciou majú bohaté skúsenosti.
Samozrejme ale až po tom, čo neúspešne vyskúšate všetky vyššie zmienené metódy, alebo pozorujete, že vaša pokožka zmenila farbu alebo je necitlivá na dotyk.
Čo robiť po úspešnom odstranení prsteňa
Čo najskôr prst vydezinfikujte a naneste ukľudňujúci krém. Odporúčame naň minimálne týždeň nenasadzovať žiadny prstienok a nechať ho odpočívať.
Potom zmerajte objem svojho prsta , aby ste zistili aktuálnu veľkosť, a zvážte návštevu klenotníctva – či si kúpiť nový prsteň alebo ho zväčšiť, ak ho chcete naďalej nosiť.
Ale vždy o závisí od typu prsteňa, pretože v niektorých prípadoch, najmä pokiaľ obsahuje viac drahých kameňov, môže byť zmena veľkosti náročná alebo dokonca nemožná.
Tip : Ak máte pocit, že že je veľmi ťažké nasadiť prsteň,nenasadzujte si ho za každú cenu. Je lepšie počkať na pokojnejšiu chvíľku, zmenu teploty alebo ho napríklad noste len cez zimu, pokiaľ mátí problém ho cez leto odstrániť. Variantom je tiež obstaranie otvoreného univerzálneho prsteňa .