Ako vyčistiť náušnice
Nenechajte sa mýliť. Čistenie náušníc nie je len o dokonalom vzhľade šperku, ale aj o zachovaní zdravia vašich uší . Najmä o detské náušnice by ste sa mali starať a pravidelne kontrolovať ich stav. V ušnej dierke a okolo nej sa rady usadzujú nečistoty a onedlho nato sa môže ozvať zápal spolu s nepríjemnou bolesťou lalôčika.
Oplatí sa preto náušnice udržiavať čisté, aby k ničomu takému nedošlo.
Ako vyčistiť zlaté náušnice
Čistenie zlatých náušníc v domácom prostredí je možné jarovou vodou, pomocou bavlnenej handričky alebo ponorením náušníc do kyseliny citrónovej.
Oveľa účinnejšie je ale použiť špeciálny roztok určený priamo na zlato , ktorý je možné zakúpiť v drogérii, alebo použiť ultrazvukovú čističku na obnovenie lesku šperku. V oboch prípadoch je potrebné postupovať presne podľa návodu.
Avšak najväčšiu istotu ohľadom dôkladného vyčistenia budete mať, pokiaľ zanesiete zlaté náušnice do klenotníctva. Podobne ako retiazky majú náušnice zvyčajne mnoho rôznych záhybov a práve profesionálne čistenie sa o to postará.
Tip : Zirkóny, perly a drahé kamene by nemali prísť do styku s kyslými či zásaditými látkami.
Ako vyčistiť strieborné náušnice
Rovnako ako zlaté je možné doma čistiť aj strieborné náušnice. Odporúčame sa ale radšej vyhnúť babským radám (jedlá sóda, Coca-Cola, soľ a pod.) a vydať sa menej agresívnou cestou.
Ponúkajú sa tri základné spôsoby čistenia:
Jarová voda - do teplej vody zamiešajte kvapku jari a namočte do nej kúsok mäkkej handričky a s ňou potom náušnice jemne potierajte, kým nebudú krásne čisté. Nakoniec ich opláchnite v studenej vode, osušte a nechajte voľne doschnúť.
Špeciálny prípravok z drogérie – k dispozícii sú čistiace peny, krémy, tekuté čistiace roztoky aj obrúsky napustené čistiacim prostriedkom určené na strieborné náušnice .
Ultrazvuková čistička na šperky - môžete si ju zaobstarať pre všestranné domáce použitie. Možno v nej čistiť nielen šperky, ale aj okuliare, mince, nože, zubné kefky a mnoho ďalšieho. Kvalitný prístroj dokáže preniknúť aj na menej prístupné miesta.
Ako vyčistiť náušnice a uši od mazu
Zvýšenou produkciou mazu sa môže prejaviť alergická reakcia na kov alebo pokožka so sklonom k nadmernému masteniu a hromadeniu nečistôt. Príčinou môže byť aj dlhodobé nosenie jedných náušníc.
Pokiaľ sa vám stane, že máte ušnú dierku plnú mazu, ktorý na náušniciach zanecháva čierny alebo zelený povlak, av niektorých prípadoch sa prejavuje aj nepríjemným zápachom, mali by ste postupovať takto:
Zložte si náušnice, umyte ich v jarovej vode a nechajte ich profesionálne vyčistiť.Akľ na hromadenie mazu trpíte často, oplatí sa šperky dôkladne čistiť preventívne.
Uši (oblasť okolo dierky aj za uchom) jemne ale dôkladne vyčistite mydlovou vodou a na nejaký čas im dajte od náušníc odpočinúť, alebo vyskúšajte iné.
Dbajte na zvýšenú hygienu okolo uší a pozorujte, ako reagujú na rôzne typy náušníc. (Po čerstvom nastrelení náušníc je dobré toto miesto taktiež omývať čistú vodu).
Správne skladovanie a používanie je základ
Aj napriek tomu, že náušnice nie sú vystavené takým extrémom ako prstienky, ktoré denne čelia mydlu pri umývaní rúk alebo tlaku pri držaní predmetov, ani u nich väčšinou nehrozí zamotanie ako u retiazok, číhajú na ne iné nástrahy . Ide im však predísť vhodným zaobchádzaním.
Ako sa k nim teda správať, aby zostali po dlhú dobu ako nové a nepoškodili sa?
Náušnice odkladajte do šperkovníc
Najmä visiace náušnice a retiazkové náušnice by mali mať svoju vlastnú priehradku, aby sa do seba nezamotali. Tým tiež eliminujete riziko poškriabania šperkov jeden o druhý.
Ďalšou možnosťou je tiež ukladanie šperkov do originálnej škatuľky . Škatuľka sa môže hodiť na prenos pri cestovaní, keďže sú v nej náušnice zvyčajne dobre upevnené.
Pokiaľ šperkovnicu z nejakého dôvodu nechcete a originálnu krabičku už nemáte, ponúka sa ešte jedna alternatíva – odloženie náušníc do malých darčekových vrecúšok z plastu, organzy, juty, látky alebo zamatu, ktoré si za pár korún môžete kúpiť na internete aj v klenotníctve.
► Článok: Šperky si zaslúžia vlastné miesto
Pred spaním si zložte náušnice
„Len si na pár minút ľahnem, za tú chvíľku sa predsa nič nestane”, možno si často hovoríte aj vy. Pokiaľ ale nosíte väčšie náušnice z mäkkého kovu, ako je napríklad striebro, pravdepodobne vás po prebudení bude čakať nepríjemné prekvapenie .
Najmä kruhové náušnice sa môžu veľmi ľahko stlačiť, pokriviť a z krásneho krúžku sa zmeniť na podivný tvar, ktorý už ďalej nosiť nechcete. Retiazkové alebo visiace náušnice sa môžu naopak zamotať , ohnúť alebo inak poškodiť.
Úlohu vždy hrá druh kamienku a tiež to, aký máte typ zapínania náušníc . U náušníc v tvare kôstky aj iných tvarov náušníc hrozí, že vás budú v spánku tlačiť, nepríjemne pichať svojim zadným hrotom alebo si nimi roztrhnete jemné obliečky či prestieradlo a pritom sa vám môže napríklad odlúpnuť perla alebo drahý kameň .
Nejdříve obléknout a až pak náušnice
Určitě byste nechtěli, aby se vám roztrhla vaše oblíbená halenka nebo lehoučký svetřík z delikátního materiálu. Pokud mají vaše náušnice ostřejší hrany, nasaďte si je až na závěr, ale po příchodu domů si náušnice sundejte jako první.
Při oblékání také velmi často dochází ke ztrátě puzety nebo k přetržení řetízku u dlouhých náušnic. Proto se opravdu vyplatí náušnice z procesu oblékání vynechat.
Tip na další čtení: Pokud vás zajímá, jakou péči vyžadují perly a drahé kameny, čemu se vyhýbat, aby šperky vydržely opravdu dlouho krásné, a kdy šperky nechat vyčistit profesionálně, přečtěte si článek Jak pečovat o šperky.