Ako vyčistiť retiazku
Čistenie retiazky býva o niečo zložitejšie ako tomu je napríklad pri prstienku . Retiazka má totiž malé očká s množstvom záhybov , ktoré dá prácu vyčistiť pomocou kefky alebo handričky. Aj tak to ale môžete vyskúšať.
Nezabudnite však, že by zirkóny , perly a drahé kamene nemali prísť do styku s kyslými alebo zásaditými látkami.

Ako vyčistiť striebornú retiazku
Existuje niekoľko babských rád, ako vyčistiť retiazku doma – použitím roztoku z prášku na pečenie alebo jedlej sódy, šťavy z citróna a kuchynskej soli alebo Coca-Coly. Babičky už ale tak nehľadeli na to, či sa čistením šperk ako taký neponičí.
Oveľa bezpečnejšie ako tieto agresívne spôsoby čistenia je jarová voda, prípravky z drogérie alebo ultrazvuková čistička na šperky.
Odporúčané metódy čistenia striebra
Jarová voda – do teplej vody kvapnite trochu prostriedku na umývanie riadu, zamiešajte a následne do roztoku namočte kúsok mäkkej handričky as ním potom retiazku jemne utierajte, než zase bude krásne čistá a lesklá. Nakoniec ho opláchnite v studenej vode, osušte a nechajte voľne doschnúť.
Špeciálny prípravok z drogérie – najlepšie výsledky dosiahnete použitím špeciálneho roztoku určeného na striebro (obvykle sa jedná o čistiace peny, krémy alebo tekuté čistiace roztoky) alebo pomocou obrúskov napustených čistiacim prostriedkom. Vždy postupujte presne podľa návodu výrobcu.
Ultrazvuková čistička – medzi ďalšie metódy čistenia striebornej retiazky patrí bezpochyby aj ultrazvuková čistička, ktorá dokáže preniknúť aj k menej dostupným miestam. V prípade, že si prístroj nechcete kupovať na domáce použitie, navštívte klenotníctvo , kde bude o vašu striebornú retiazku dobre postarané.
Ako vyčistiť zlatú retiazku
Ani zlaté šperky si príliš netykajú s domácimi metódami čistenia. Do úvahy prichádza asi len jarová voda, leštenie bavlnenou handričkou alebo ponorenie do kyseliny citrónovej. To vám môže pomôcť vyčistiť vašu retiazku bez toho, aby ste sa museli báť jej znehodnotenia.
V prípade zlatej retiazky sa skôr vyplatia špeciálne roztoky na zlato, použitie ultrazvukovej čističky alebo ideálne návšteva klenotníctva a dôkladné profesionálne čistenie , ktoré retiazke vráti krásu vo všetkých jeho záhyboch.
Tip : Premýšľate o novej retiazke v inej dĺžke, než je váš súčasný, aby vám spoločne pekne zaplnili dekolt? Alebo by sa vám jednoducho len páčilo striedať rôzne dĺžky retiazky vzhľadom na veľkosť výstrihu? Prečítajte si článok Ako správne vybrať vhodnú dĺžku retiazky a pozrite sa, ktorá dĺžka bude ideálna.

Ako rozmotať retiazku bez toho, aby sa poškodil
Obvykle sa to stane, keď sa najviac ponáhľate. Niekedy máte šťastie a rozmotanie retiazky je otázkou chvíľky, niekedy to ale trvá celú večnosť a retiazku stále nie a nie rozmotať.
Na prvý pohľad to môže vyzerať ako nevyriešiteľný hlavolam. Ale ide to! V každom prípade začnite tým, že pred samotným rozmotávaním retiazku rozopnete.
Odporúčané tipy, ako rozmotať retiazku
Ihla alebo špendlík – špičkou ihly (čím je hrot tenší, tým lepšie) skúste jemne vyvliekať zamotané časti retiazky a postupne rozpletajte vzniknutý uzol.
Trenie šperku medzi prstami – zamotanú retiazku vložte medzi palec a ukazovák a pomaly nimi o seba trite. Behom chvíľky obvykle dôjde k uvoľneniu stiahnutého uzlíka a retiazka vám pôjde ľahko rozmotať.
Stolový olej alebo mydlo – pokiaľ sa rozmotaniu retiazky nedarí suchou cestou, nalejte do mištičky trošku (cca 2 lyžičky) stolného alebo detského oleja, retiazku na chvíľu do tekutiny položte a potom uzlíky jemne rozťahujte. Rovnako dobre môže poslúžiť aj tekuté mydlo, ktoré, keď kvapnete na uzol, uľahčí rozmotanie retiazky.
Tip : Nedarí sa? Nemáte dostatok trpezlivosti, alebo je to jednoducho len príliš titerná práca? Navštívte klenotníctvo, kde vám retiazka rozmotajú na počkanie.
Najlepšia je prevencia – správne skladovanie
Je jedno , či sa jedná o retiazku s príveskom , retiazka na nohu alebo holý retiazka bez prívesku . Všetky sa rady zauzľujú, keď im na to dáte príležitosť.
Zašmodrchanie retiazok sa dá elegantne vyhnúť ich vhodným skladovaním - zapnutím a odložením každého zvlášť na jeho miesto . Aké by ideálne malo byť?

V šperkovnici , kde by mal mať každá retiazka svoju vlastnú priehradku. Šperkovnica navyše chráni retiazky a vaše ďalšie poklady pred prachom a nečistotami.
Na stojane (zavesené na háčiku alebo vetve stromčeka) – tam visí pekne oddelene jeden od druhého. Musíte si ale dávať pozor, aby stojan nestál príliš blízko okna a prúdiaci vzduch nezamotal retiazky do seba. Stojanček na šperky sa oplatí najmä v prípade, ak retiazky často používate a nesadá na ne dlhodobo prach.
V originálnej krabici , kde majú retiazky svoje jasne dané miesta na uloženie. Krabička (ak nie je veľmi veľká) sa tiež navyše hodí na prenos retiazky, pretože je v nej šperk obvykle upevnený do zamatového polstrovania.
Vo vreckách z plastu, organzy, juty, látky alebo zamatu , kde má každá retiazka svoj vlastný priestor a nemôžu sa do seba zamotať.
Viete, ako sa starať o perly a ako o drahé kamene ? Alebo kedy si šperky radšej dávať dole a ako ich najlepšie čistiť? Prečítajte si článok Ako sa starať o šperky .